Posiadanie własnego mieszkania może zapewnić pewność i stabilność finansową w dłuższej perspektywie, zwłaszcza gdy koszty kredytu hipotecznego są niższe niż czynsz najmu. Nieruchomość może być również traktowana jako inwestycja. W miarę upływu czasu wartość nieruchomości może wzrastać, co może przynieść zyski w przypadku późniejszej sprzedaży. Posiadanie własnego lokum daje większą autonomię i swobodę w kształtowaniu przestrzeni życiowej bez konieczności uzyskiwania zgody wynajmującego. Niemniej jednak nabycie własnego mieszkania wiąże się również z dodatkowymi kosztami, takimi jak podatki, opłaty za utrzymanie nieruchomości, naprawy i konserwacje. Konieczność spłacania kredytu hipotecznego może być również wyzwaniem finansowym.
Co do zasady umowa sprzedaży lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego na rynku wtórnym obciążona jest podatkiem od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2%. Ponosi go kupujący. Jeśli mieszkanie kosztuje np. pół miliona złotych, podatek od czynności cywilnoprawnych wyniesie 10 000 zł. W przypadku dokonywania transakcji o wysokiej wartości, jakimi zazwyczaj są nieruchomości, są to zatem znaczne kwoty.
Zgodnie z art. 9 pkt 17 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej ustawa o pcc) zwalnia się od podatku następujące czynności cywilnoprawne: sprzedaż, której przedmiotem jest prawo własności lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, prawo własności budynku mieszkalnego jednorodzinnego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu dotyczące lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego, jeżeli kupującym jest osoba fizyczna lub osoby fizyczne, którym w dniu sprzedaży i przed tym dniem nie przysługiwało żadne z tych praw ani udział w tych prawach, chyba że udział ten nie przekracza lub nie przekraczał 50% i został nabyty w drodze dziedziczenia.
Zakup mieszkania od dewelopera jest obciążony podatkiem od towarów i usług (VAT). Wtedy nie ma obciążenia kupującego podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Wyjątek od tej zasady stanowi nabywanie lokali mieszkalnych w większej ilości w ramach jednej inwestycji. Zgodnie z art. 7a ust. 1 ustawy o pcc w przypadku gdy kupujący nabywa co najmniej sześć lokali mieszkalnych stanowiących odrębne nieruchomości w jednym lub kilku budynkach wybudowanych na jednej nieruchomości gruntowej, opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, lub udziały w tych lokalach albo nabył już co najmniej pięć takich lokali lub udziały w nich, stawka podatku od zawartej z tym samym kupującym umowy sprzedaży szóstego i każdego następnego takiego lokalu w tym budynku lub budynkach lub udziału w takim lokalu, wynosi 6%.